Zakwas na chleb żytni przygotowany w słoiku.

Dodatki Przepisy

Zakwas na chleb – jak zrobić od podstaw

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 1 kwietnia 2018

Zakwas na chleb z mąki żytniej został wynaleziony wieki temu i produkowany jest na całym świecie z najróżniejszych składników.

Najogólniej mówiąc, jest to proces, w czasie którego mieszanina wody z mąką podlega fermentacji. A dzieje się tak dzięki dzikim drożdżom, które odżywają, gdy zostaną „potraktowane” wodą.

Chleb na zakwasie jest najlepszy i najzdrowszy! Najczęściej przygotowuję żytni zakwas na chleb, który jest zarazem najłatwiejszym do zrobienia. Ale czasem produkuję także bezglutenowy – gryczany lub amarantusowy. Sprawdź przepis na domowy chleb na zakwasie.

Zakwas na chleb, przygotowany „z natury” bez dodatku drożdży, pozwoli nie tylko upiec dobry i zdrowy chleb, ale stworzyć produkt, który zyskuje w miarę jak się starzeje. Jedynym warunkiem jest trzymać chleb w papierze lub w bawełnianej ściereczce – absolutnie nie w plastikowym worku!

Jeśli zdarzy się – co jest możliwe – że na powierzchni zakwasu chlebowego pojawi się pleśń, całość wyrzucamy, słoik wyparzamy i robimy zakwas od nowa.

Na co jeszcze chciałabym zwrócić uwagę, to rodzaj wody. Nie powinna być chlorowana. Jeśli nie mamy pewności jaka płynie z naszych kranów, użyjmy wody z butelki.

Przepis, który zamieściłam, to robienie zakwasu od podstaw, bez dodawanie zaczynu. Ale można przyśpieszyć proces tworzenia zakwasu, jeśli dodamy 2 lub 3 łyżki zakwasu na żur (dobrej jakości), wody z kiszonych ogórków lub kapusty.

Ale nie trzeba tego robić. Uzbrajając się w cierpliwość, bez problemu wyprodukujemy zakwas z samej mąki i wody.

Zakwas na chleb żytni: przepis

Zakwas na chleb żytni: składniki

  • mąka żytnia lub inna według wyboru – 1 szklanka na początek
  • letnia woda – bez chloru
  • szklany słój około litra pojemności
  • drewniana lub ceramiczna łyżka do mieszania – znakomicie sprawdza się drewniana trzepaczka

Jak zrobić zakwas na chleb żytni: przygotowanie krok po kroku

  1. Słoik wyparzyć.
  2. Do słoika wsypać mąkę, wlać wodę, bardzo dokładnie wymieszać. Zaczyn powinien mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany – ewentualnie dodać któregoś ze składników, jeśli będzie taka potrzeba.
  3. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na jeden dzień – po kilku godzinach zakwas należy przemieszać.
  4. Drugiego dnia dodać pół szklanki mąki i odpowiednią ilość wody, aby nadal była zachowana konsystencja gęstej śmietany. Bardzo dokładnie wymieszać i ponownie odstawić w ciepłe miejsce – po kilku godzinach przemieszać składniki.
  5. Trzeciego dnia znowu „dokarmić” zakwas mąką i wodą – czyli powtórzyć procedurą z dnia poprzedniego: nieco mąki i wody do odpowiedniej konsystencji, zamieszać i odstawić w ciepłe miejsce.
  6. Pamiętać, aby raz lub dwa razy dziennie przemieszać zakwas – dzięki temu zakwas napowietrza się, a co za tym idzie – szybciej się kisi. Mieszanie  przeciwdziała także powstaniu pleśni na powierzchni.
  7. Czwartego lub piątego dnia zakwas powinien być gotowy. Poznamy ten stan po ładnym, nieco „kwaśnym” zapachu i sporej ilości bąbelków powietrza.
  8. Z otrzymanego zakwasu można odłożyć 4 – 5 łyżek, włożyć do czystego słoika i zostawić na kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu, niech jeszcze nieco popracuje. To będzie zaczyn na następny zakwas na chleb. Przechowamy go w lodówce nawet przez kilka tygodni. W tym celu najlepiej jest posypać zaczyn mąką i zakręciwszy słoik odstawić go do lodówki.
  9. Powstały zakwas wykorzystać do upieczenia chleba. Najlepszego i najzdrowszego!

A jak upiec chleb na zakwasie, znajdziesz w przepisie Pieczenie chleba.

Wskazówka:
  • Można przyśpieszyć fermentację, dodając nieco – jak wcześniej wspomniałam – kwasu z kiszonych ogórków lub kapusty ( ale tylko z pewnego źródła, najlpepiej zrobionych własnoręcznie) lub zakwasu na żurek.
  • Zakwas przechowywany w lodówce, przed kolejnym użyciem wyjąć kilka godzin wcześniej i zostawić w ciepłym miejscu, żeby drożdże miały szansę zadziałać.

Koniecznie poznaj też pozostałe przepisy które przygotowałam:

Domowy zakwas na żur – tradycyjny przepis ze Śląska

Zakwas z buraków na barszcz wigilijny – dwie propozycje

Chleb na zakwasie

  Soczewica rodzaje i gotowanie

Zupy krem

Zakwas zrobiony? Teraz pora na domowy chlebek!

Z przygotowanego zakwasu możesz zrobić pyszny i chrupiący domowy chleb na zakwasie. Ja proszę Cię jeszcze o zostawienie swojej opinii w komentarzu. Daj znać jak Tobie wyszło pieczenie.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anna
anna
5 lat temu

Zrobiłam i zakwas i chleb według twojego przepisu. Znakomity smak!

Dana
5 lat temu
Reply to  anna

Cieszę się 🙂 Mam nadzieję, że zostawiłaś nieco zakwasu na następny raz – nie będziesz już musiała przeprowadzać całej procedury od nowa.