Esztergom (Ostrzyhom) – niezwykłe miejsce na mapie Węgier

0
0
Katedra w Esztergom

W Esztergom, noszącym słowiańską nazwę Ostrzyhom, główną atrakcją jest położona na wzgórzu nad Dunajem monumentalna bazylika.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

W Esztergom najważniejsza  Bazylika Węgrów

Nie sposób nie zwrócić uwagi na bazylikę. Szczególnie wieczorową porą, gdy pięknie oświetlona przyciąga wzrok. Taką ją zobaczyłam zmierzając grudniowego popołudnia do Wyszehradu na kilkudniowy wypoczynek.

Wróciłam w ciągu dnia, żeby zwiedzić miasto i dowiedzieć się nieco o tej imponującej budowli.

Miasteczko samo w sobie nie robi zbyt dobrego wrażenia – lekko „zapyziałe”, ale tchnące spokojem i specyficznym klimatem prowincji. I jak pięknie położone! Rzeka Dunaj nieźle tutaj popracowała jako dar natury!

Widok na Ostrzyhom szczególnie zachwyca od słowackiej strony. Warto zatrzymać się za mostem imieniem Marii Walerii ( nazwanym na cześć – urodzonej się w węgierskiej Budzie – córki Sisi i cesarza) i zza mostu podziwiać katedrę. Most został odbudowany po zniszczeniach II Wojny Światowej dopiero w 2001 roku.

Katedra umiejscowiona na najwyższej skale Wzgórza Zamkowego jest największą świątynią na Węgrzech. Już kolumny wydają się sięgać nieba, a jeszcze nad  nimi dominuje olbrzymia kolumna wznosząca się na wysokość 107 metrów.

Katedra w obecnej postaci została zbudowana w 1856 roku, na ruinach poprzedniej „zmiecionej” przez najazdy tureckie. Rezyduje w niej prymas Węgier, a w 1991 roku z wielką radością przyjęto papieża Jana Pawła II.

Wnętrze olbrzymiej katedry wyzwala skrajne uczucia: u jednych zachwyt, u innych lekkie przerażenie ( ja zaliczam się do tych drugich). Trudno mi jednoznacznie określić jaki jest powód takich uczuć, ale zarówno ogrom jak i wnętrze tworzą taki specyficzny mezalians.

Miejscem do  którego należy zajrzeć w katedrze jest renesansowa kaplica, która nie uległa wojennym zawieruchom. Cenne dla kościoła katolickiego pamiątki przechowywane są w  skarbcu katedralnym.

Osoby o dobrej kondycji mogą zaliczyć wspinaczkę po ponad 300 schodach na górę kopuły. W nagrodę dostaną cudowny widok. Na pozostałości pałacu królewskiego, kaplicę, pomnik oraz na malowniczo wijący się Dunaj, most łączący ziemię węgierską ze słowacką, na wioski rozciągające się po obydwu brzegach rzeki.

Z terenu przykościelnego widok jest równie ładny, ale już nie aż tak spektakularny.

widok na miasteczko i Dunaj
Widok na miasteczko
Zachód słońca nad Dunajem
Urok zachodu słońca nad Dunajem
Katedra
Katedra w Esztergom
Most pomiędzy Słowacją, a Węgrami
Most graniczny poświęcony córce cesarzowej Sisi
most nad Dunajem
Urok mostu granicznego

Pomnik Św. Stefana

Biały pomnik za świątynią przypomina o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Węgier – koronacji i przyjęciu chrztu przez pierwszego króla, późniejszego świętego Stefana, co miało miejsce w 1000 roku.

Charakterystycznym dziełem Miklósa Melocco jest posąg przedstawiający moment koronacji króla Stefana. Zarówno Św. Stefan jak i koronujący go biskup są dwa razy więksi od naturalnych, ludzkich postaci.

koronacja króla Stefana
Moment koronacji

Jak się dostać do Esztergom 

Najłatwiej dojechać samochodem lub pociągiem z dworca Budapest Nyugati. Bardzo ciekawy jest rejs statkiem z Budapesztu. Rejs trwa kilka godzin, ale można z niego skorzystać tylko w letnim sezonie. Szczegóły znajdziesz w: Rejs po Dunaju Budapeszt.

Przeczytaj, klikając na link, jeśli zastanawiasz się: Węgry  – co zwiedzić?

 Budapeszt – najpiękniejsze miasto nad Dunajem

 Eger z Byczą Krwią gorące termy niczym Pammukale


Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!