ludzie kąpią się w gorących źródłach

2020 Podróże Świat Węgry

Baseny termalne na Węgrzech – absolutny TOP

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 16 marca 2020

Pobyt w gorących źródłach to element węgierskiego stylu życia. Na początku XX wieku intensywnie poszukiwano w środkowej Europie ropy naftowej.

Odkrywano jednak głównie termalne wody. I jako że Węgry nie mają dostępu do morza, chętnie korzystają z darów natury. Wokół gorących źródeł powstawały z czasem baseny i kompleksy zdrojowe, gdzie wręcz tętni życie towarzyskie: starsi gawędzą albo grają w niezatapialne szachy, a młodzi popijają piwko.

Spis treści

Wody termalne na Węgrzech

W basenach termalnych rozpoczęłam parę lat temu świętowanie zakończenia roku z węgierskim narodem. W termach w miejscowości Eger.

A wspominając ten niezwykle ciekawie spędzony czas, postanowiłam podzielić się z Wami pomysłem na odpoczynek w termach. Dla relaksu i dla zdrowia. Bowiem kąpieliska – a jest ich naprawdę sporo – zachęcają nie tylko zwykłą ciepła wodą, ale zawartymi w niej minerałami, które mają zbawienny wpływ na nasz kręgosłup, stawy, układ moczowy czy nerwowy.

W poniższym zestawieniu krótko opiszę baseny termalne na Węgrzech, które na przestrzeni wielu lat odwiedziłam. Nie zamieszczam szczegółowych opisów – bo przecież wiele mogło się zmienić przez lata – ale bardzo praktyczne linki do poszczególnych ośrodków, w których znajdziecie wszystkie potrzebne informacje: skład mineralny wód, godziny otwarcia, możliwości zakwaterowania. Jeśli znam hotel lub inne miejsce warte polecania, to także go zamieszczam.

Ważna uwaga, o której koniecznie należy pamiętać korzystając z wód. Szczególnie tych bardzo ciepłych. Seanse nie powinny być dłuższe niż 15 minut – po nich należy organizm schłodzić, aby ponownie móc wejść do gorącej wody.

Rodzaje węgierskich term

Gorące wody wytryskujące z ziemi, o różnym składzie chemicznym i temperaturze ( są nawet wody o temperaturze przekraczającej 70 °C) w znacznej części kraju „osaczono” i wykorzystano do wypełnienia niecek basenów. Schładzając lub rozrzedzając – w zależności od potrzeby.

I tak możemy natrafić na następujące rodzaje źródeł. Po węgiersku Fürdő. I tutaj od razu mała wskazówka. Podróżując samochodem po Węgrzech wypatruj kierunkowskazu ze słowem Fürdő, bo może Cię ono zaprowadzić do małych, niezatłoczonych źródeł. Sporo takich jest na terenie kraju.

Ułatwieniem dla rozpoznania poszczególnych rodzajów basenów, na pewno będzie znajomość paru zwrotów:

  • Gyógyfürdő – kąpielisko lecznicze, z reguły z basenem do pływania, ale nie zawsze. Czasem przypominają łaźnie tureckie. W ten sposób określa się także ośrodki Spa, które od takich typowych różni rodzaj wody w basenach i używanej do zabiegów.
  • Strandfürdő – kąpielisko z plażą i miejscami rekreacyjnymi oraz z basenami z wodą termalną.
  • Uszoda – kąpielisko obowiązkowo z dużym basenem, po prostu pływalnia.
wejście do basenów termalnych

Wypatruj takich napisów…

Termy Budapeszt

W Budapeszcie wód termalnych jest naprawdę sporo. Niemal w każdej dzielnicy znajdują się jakieś baseny z gorącą wodą. Nie tylko ogólnodostępne, ale i w hotelach, udostępnianych dla gości hotelowych.

Kilka z najbardziej znanych budapesztańskich term:
  • Przewodnik, z którym – w czasie mojego kolejnego pobytu sylwestrowego –  zwiedzałam Budapeszt poleca odwiedzić kąpielisko Rudas. Piękne, niezatłoczone z cudownym widokiem na panoramę Budapesztu Termy Rudas
  • Kameralne baseny Lukasc są ulubionym miejscem mieszkańców Budapesztu do relaksu.
  • Najpiękniejsze, niezbyt duże, ale za to niezwykle klimatyczne źródła przy hotelu Gellert ( baseny dostępne są także dla osób z zewnątrz)  Łaźnie Gellerta.
  • Największe w mieście i jedne z największych w Europie otwarte pod koniec XIX wieku źródła termalne Łaźnie Széchenyi oferujące kąpiele w 21 basenach! Zachwycające architektonicznie, ale bardzo zatłoczone. Cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.
  • Kąpiel w łaźniach po kopułami, pamiętającymi czasy tureckie możliwa jest w jednym z czterech basenów w termach [icon name=”hand-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Kiraly.

Klikając w link   Termy Budapeszt znajdziesz dokładne umiejscowienie basenów termalnych w Budapeszcie.

budynek basenów termalnych Gellert

Wejście do basenów Gellerta

basen termalny w zabytkowym wnętrzu

Wnętrze basenów Gellerta

Wody termalne na Węgrzech

Zapraszam na krótką rundkę po węgierskich termach. W porządku alfabetycznym, dla łatwiejszej orientacji i oczywiście z odniesieniem do linków prowadzących do poszczególnych ośrodków.

  • Bogács. Kąpiele w siarkowych oparach – pachnie okrutnie, ale za to leczy schorowane stawy, zwalcza cholesterol, leczy choroby skóry i schorzenia reumatyczne. W każdą sobotę organizują nocne kąpiele. Byłam – jest naprawdę urokliwie. Relaks w SPA Bogács.
  • Bük. Obecnie dość spory ośrodek z basenami, pamiętam jako „dwie dziury” w ziemi kilkadziesiąt lat temu. Ten – wówczas – niemal dziki ośrodek, dzisiaj zaprasza osoby lubiące wypoczywać zarówno w komforcie, jak i w spokoju. Specjalizacja pro- zdrowotna – leczenie osteoporozy. Termy Bük.
  • Eger. Usytuowane w centrum miasta otwarte w latach 30 – ych ubiegłego wieku kąpielisko przyciągnęło mnie na sylwestrowy pobytKilka basenów – zarówno do pływania, jak i do siedzenia „w bąbelkach”. Warto zamieszkać w położonym tuż obok hotelu Flora, z którego w szlafrokach przejdziemy na basen. W tym regionie Węgier ostatni dzień starego roku Węgrzy spędzają w gorących basenach z kieliszkiem ( niejednym) szampana. Interesujące przeżycie i ciekawy pomysł na nieco inne świętowanie. Ale tylko do popołudnia. Bo wieczorami udają się na bale i imprezy. Termy w   Eger.
  • Egerszalok. Położony kilka kilometrów od Eger. Nazywane „węgierskim Pamukkale”, za sprawą wapiennych osadów na wzgórzu tuż przy źródłach. Spokojne miejsce, wokół niezmącona niczym natura. Można zamieszkać w Saliris Resort Spa Hotel usytuowanym przy źródłach. Oprócz kilkunastu basenów, świetne są również rytuały saunowe oraz bardzo urozmaicona ścieżka Kneippa. Ścieżka, która na zawiera nie tylko strumyk do chodzenia, ale i głębokie niecki z temperaturą 9 stopni Celsjusza do schładzania i leczenia ciała. Szczegóły w   Egerszalok termy.
  • Hajdúszoboszló. Najbardziej rozpoznawalny wśród naszych rodaków kompleks basenów. Na obszarze ponad 30 ha obok „zwykłych” basenów i zjeżdżalni, znajduje się również olbrzymia niecka basenowa, której brzeg wzorowany jest na otoczeniu Morza Śródziemnego. Kompleks wodny  Hajdúszoboszló.
  • Győr. Odnowa biologiczna i dziewięć basenów, gejzery i masaże tworzą to miejsce świetnym punktem do wypoczynku. W dodatku w pięknym mieście, bogatym w barokową architekturę. Termy w   Győr.
  • Heviz. To nie są zwykłe baseny! To jest ciekawostka na skalę światową. Naturalne jezioro o obszarze 4 hektarów wypełnione ciepłą wodą: zimą około 27 ℃, latem 33-34 ℃. Kolejna ciekawostką są rośliny. A konkretnie indyjskie lilie wodne, pokrywające taflę jeziora przez sporą część roku. Jezioro termalne  Heviz.
  • Kormend. Zatrzymując się w hotelu Mjus korzystasz do woli z basenów termalnych i wellness oraz odwiedzasz lagunę i grotę z leczniczą wodą. Wody termalne Kormend.
  • Mezőkövesd. Skupisko gigantycznych basenów na otwartej przestrzeni kilkunastu hektarów. Świetnie działa w przypadku problemów reumatycznych i ogólnokostnych. W okolicy znajduje się sporo miejsc noclegowych, w tym także świetnie, oblegany latem, wyposażony kemping.Dla lubiących wygodę warte polecenia są Apartamenty Pandora Zsóry, dysponujące bezpośrednim przejściem do kąpieliska  Baseny Zsóry w Mezőkövesd.
  • Miskolc Tapolca. Oryginalne i ciekawe baseny, dzięki położeniu. W jaskiniach. Pływasz z nurtem rzeki i moczysz ciało w podziemnych grotach. Baseny  Miskolc Tapolca.
  • Nyíregyháza. Spory kompleks wodny z basenem z morską falą, ze zjeżdżalniami i wieloma atrakcjami. Można się także wygrzać w basenie z bąbelkami, ale jest to zdecydowanie miejsce dla osób, które nie przepadają za wielkim spokojem. Termy Nyíregyháza.
  • Sarvar. Pięknie i nowocześnie urządzony ośrodek SPA z basenami   wypełnionymi wodą alkaliczną. Z jednego ze źródeł o wysokiej zawartości soli, pozyskuje się kryształki sole, używane do leczniczych zabiegów. Baseny i SPA  Sarvar.
  • Tiszaújváros. Rewelacyjne baseny, fala, rwąca rzeka. Spokojne miejsce.
  • Zakaros. Jedne z najmłodszych i najbardziej nowoczesnych ośrodków SPA na Węgrzech, w których złapiemy zdrowie w basenach z wodami siarkowymi. Nieładnie pachną, ale zbawiennie działają na skórę i stawy. Ośrodek Spa Zakaros.
  • Visegrad (Wyszehrad). Maleńka wioska, urokliwie położna nad zakolem Dunaju  z…zamkiem królewskim! A dlaczego tak jest, dowiesz się z mojego artykułu o VisegradGorące źródła biją tutaj w kilku miejscach, w których wybudowano hotele. Zamieszkałam w jednym z nich – w Termal Hotel. Kilka basenów – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, rwąca rzeka i liczne masaże – dobre miejsce na relaks.
  • … i wiele innych, małych basenów. Mieszczących się często w miasteczkach lub wioskach. Lub po prostu w szczerym polu. Tak jak wspomniałam na początku artykułu, należy wypatrywać – lub podpytać.
  • Nie znając węgierskiego, też się dogadasz. Fürdő (wym. fyrdy) – dosłownie znaczy „kąpiel”, ale określa się w ten sposób wszystkie baseny termalne. przykładem takich właśnie mieścin z basenami są: Jaszszentandras, Furdotelep, Kunhegyes, Polgar…
jezioro z gorącymi wodami

Heviz jezioro termalne

ludzie siedzą w gorących źródłach, a wokół śnieg

Termy w Egerszalok

Informacje przydatne

  • Kupując bilet zazwyczaj dostaje się bransoletę, która działa tak, jak wszędzie na basenach. Można na nią wbijać także napoje i jedzenie, za które zapłacimy opuszczając baseny.
  • W niektórych ośrodkach szafki do zostawienia odzieży są dodatkowo płatne. zdarzyło mi się także, że szafki były na monetą. W małych ośrodkach warto jest posiadać bilon.
  • Termy, które posiadają wewnętrzne baseny czynne są zazwyczaj cały rok – szczegóły znajdziesz w poszczególnych linkach do ośrodków. Niektóre z zewnętrznych basenów również są udostępnione zimową porą, jednak wszystkie otwarte od końca kwietnia/początku maja do końca września.

Węgry to nie tylko termy! Poznaj urocze miasta

 Budapeszt – najpiękniejsze miasto nad Dunajem

Królewskie miasto Visegrad

Legendarny Eger  i  gorące termy niczym Pammukale

Szentendre – kawałek śródziemnomorskiego klimatu na Węgrzech

 Esztergom (Ostrzyhom) – niezwykłe miejsce na mapie Węgier

Dolina Pięknej Pani – piwniczki pełne pysznego wina i radosnej atmosfery w Egerze


? ?

    Szukasz noclegu?

Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg w gorących źródłach na Węgrzech kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się prowizją.

Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabunda


Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments